Stále najobľúbenejšia prevodovka na slovenských cestách a mnohí vodiči si jazdu bez radenia prevodových stupňov ani nevedia predstaviť.
Manuálna prevodovka vyžaduje, aby vodič ovládal radiacu páku a spojku a tak preradil prevodové stupne (na rozdiel od automatickej prevodovky alebo poloautomatickej prevodovky, kde je jedna (zvyčajne spojka) alebo obe tieto funkcie automatizované).
Väčšina manuálnych prevodoviek pre automobily umožňuje vodičovi kedykoľvek zvoliť ľubovoľný prevodový pomer, napríklad preradiť z 2. na 4. prevodový stupeň alebo z 5. na 3. prevodový stupeň. Sekvenčné manuálne prevodovky, ktoré sa bežne používajú v motocykloch a pretekárskych autách však umožňujú vodičovi zvoliť len najbližší vyšší alebo nasledujúci nižší prevodový stupeň.
Výhody manuálnej prevodovky:
· Cítite väčšiu kontrolu nad vozidlom
· Niektoré modely majú výrazne lepší výkon a efektivitu s manuálnou prevodovkou
· Oprava a výmena je zvyčajne lacnejšia ako automatickej prevodovky
Nevýhody manuálnej prevodovky:
· Je jednoduchšie zhasnúť motor pri púšťaní spojky
· Jazda v premávke pri systéme stop-štart znamená časté radenie prevodových stupňov, čo môže byť nepríjemné
Nezabudnite na oleje do manuálnej prevodovky ktoré musíte meniť
Automatická prevodovka (niekedy skrátená na auto alebo AT) je viacstupňová prevodovka používaná v motorových vozidlách, ktorá za normálnych jazdných podmienok nevyžaduje žiadny zásah vodiča na zmenu prevodového stupňa. Zvyčajne zahŕňa prevodovku, nápravu a diferenciál v jednej integrovanej zostave, čím sa technicky stáva prevodovkou.
Automatická prevodovka používa snímače na určenie, kedy má preradiť prevodové stupne, a mení ich pomocou vnútorného tlaku oleja. Konštrukcia tejto prevodovky je zložitejšia a preto i cena za kúpu auta s automatickou prevodovkou, či opravu je vyššia ako je to u vozidiel s manuálnou prevodovkou.
Výhody automatickej prevodovky:
· Jednoduchá na ovládanie a ľahší zážitok z jazdy, najmä pre nových vodičov
· Jazda so systémom stop-štart môže byť pohodlnejšia bez potreby použitia spojkového pedálu
· Nehrozí, že by vám zhasol motor
· Lepší alebo rovnako dobrý výkon dvojspojkových prevodoviek
Nevýhody automatickej prevodovky:
· Niektoré značky nereagujú na plynový pedál tak, ako by si vodič mohol želať
· Drahšie ako ako vozidlá s manuálnou prevodovkou
· Oprava je drahšia, ak sa niečo pokazí.
· Často nie tak úsporné ako autá s manuálnou prevodovkou, hoci moderné dvojspojkové prevodovky sú pri jazde v meste len o niečo menej efektívne
Nezabudníte na oleje do automatickej prevodovky ktoré musíte meniť
Ktorú prevodovku teda vybrať?
Zatiaľ čo niektoré vozidlá s manuálnou prevodovkou sa môžu pochváliť o niečo lepším výkonom a spotrebou paliva ako autá s automatickou prevodovkou, rozdiel medzi nimi sa zmenšuje. Voľba závisí do veľkej miery od osobného vkusu a od toho, ako budete svoje auto používať.
Ak si jazdu skutočne užívate, pravdepodobne uprednostníte manuálnu prevodovku, pretože ponúka väčšie zapojenie do ovládania auta. Prípadne, ak hľadáte ľahšiu jazdu alebo ste často uviaznutí v premávke so systémom stop-štart, automatická prevodovka môže byť plynulejšia a menej náročná na používanie.
Ak máte takúto možnosť v autoškole alebo v okruhu rodiny či známych, zvážte skúšobnú jazdu s manuálnou aj automatickou prevodovkou, aby ste zistili, ktorú z nich preferujete.
Niektoré vozidlá s automatickou prevodovkou častokrát umožňujú jazdiť ako s manuálnou. Aby ste maximalizovali výkon auta (ak si to želáte), stále môžete pomocou voliča prevodových stupňov alebo ovládačov na volante zvoliť nižší prevodový stupeň a použiť motor na uľahčenie brzdenia. Naopak, ak ste zrýchľovali a dosiahli ste požadovanú rýchlosť, môžete pre úsporu paliva zaradiť ďalší prevodový stupeň o niečo rýchlejšie ako to urobí za vás automatická prevodovka.
zakúpené na filtreaoleje.sk 02.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 02.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 03.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 02.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 01.12.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 01.12.2024